ŞehaDete Vurqunum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ŞehaDete Vurqunum

Boş sözLerLe DeğiL yürekten payLaşımLarımızLa Rabbimin kapınının önünDe Durupta her vuruşta ses qetirmeye YüreğimizDen yüreğinize kör qözLerin açıLmasına bir ayDınLık Kuran ve sünnet ışığınDa Hakkın sesi oLmaya qeLDik

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

"ALLahın SevDiği kuLLar"

YazarMesaj
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe
Admin
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe

"ALLahın SevDiği kuLLar" Empty
MesajKonu: "ALLahın SevDiği kuLLar"   "ALLahın SevDiği kuLLar" I_icon_minitimePerş. Ekim 21, 2010 9:13 am

"ALLahın SevDiği kuLLar" 22279_10

Ebu Hureyre (r.a) şöyle anlatıyor:

Rasûlüllah (s.a.v) buyurdu ki: "Allah bir kulu sevdiği zaman, Cebrail'e şöyle seslenir:

'Ben falancayı seviyorum, onu sen de sev.' Bunun üze¬rine gökte de aynı şekilde seslenilir. Sonra yeryüzü sakin¬leri arasına onun sevgisi indirilir. Bunu şu âyet anlatmak¬tadır: "İman edip salih amel işleyenler ise, Rahman (olan Allah) onlar için bir sevgi kılacaktır."[2] Allah bir kula buğzettiği zaman, Cebrail'e şöyle seslenir: 'Ben falancaya buğzediyorum.' Aynı şekilde gökte de seslenilir. Sonra yeryüzüne onun hakkında buğz (sevimsizlik) indirilir." (Âl-i İmran: 3/120.)

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre;
Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
ALLAH Teâlâ bir kulu sevdiği zaman Cebrâil’e:
“ALLAH filanı seviyor, onu sen de sev!” diye emreder. Cebrâil de o kulu sever, sonra gök halkına:
–ALLAH filanı gerçekten seviyor; onu siz de seviniz! diye hitâbeder.
Göktekiler de o kimseyi severler. Sonra da yeryüzündekilerin gönlünde o kimseye karşı bir sevgi uyanır.

Buhârî, Bedü’l–halk 6, Edeb 41, Tevhîd 33; Müslim, Birr 157. Ayrıca bk. Tirmizî, Tefsîru sûre (19), 7.

Müslim’in rivâyetinde[4]
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğu kaydedilmektedir:
ALLAH Teâlâ bir kulu sevdiği zaman Cebrâil’e:
– “Ben filanı seviyorum onu sen de sev!” diye emreder. Cebrâil onu sever ve sonra gök halkına:
–ALLAH filanı seviyor, onu siz de seviniz, diye seslenir. Gök halkı da o kimseyi sever, sonra yeryüzündekilerin kalbinde o kimseye karşı bir sevgi uyanır.
ALLAH Teâlâ bir kula buğzettiği zaman, Cebrâil’e:
– “Ben, filanı sevmiyorum, onu sen de sevme!” diye emreder. Cebrâil de onu sevmez. Sonra Cebrâil gök halkına:
–ALLAH filan kişiyi sevmiyor, onu siz de sevmeyin, der. Göktekiler de o kimseyi sevmezler. Sonra da yeryüzündekilerde o kimseye karşı bir kin ve nefret uyanır.
http://sehadetevurgunum.yetkinforum.com

"ALLahın SevDiği kuLLar"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "ALLahın isimLeri ve anLamLarı"
» "ALLahın Laneti yahuDiLerin üzerine oLsun"
» "Şeytanın kuLLarı/ALLahın kuLLarı"