ŞehaDete Vurqunum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ŞehaDete Vurqunum

Boş sözLerLe DeğiL yürekten payLaşımLarımızLa Rabbimin kapınının önünDe Durupta her vuruşta ses qetirmeye YüreğimizDen yüreğinize kör qözLerin açıLmasına bir ayDınLık Kuran ve sünnet ışığınDa Hakkın sesi oLmaya qeLDik

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

"Fatiha suresi ve mesajı"

YazarMesaj
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe
Admin
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe

"Fatiha suresi ve mesajı" Empty
MesajKonu: "Fatiha suresi ve mesajı"   "Fatiha suresi ve mesajı" I_icon_minitimePaz Ekim 17, 2010 2:19 pm

Sözlükte "açan, açılabilecek şeylerin başı, ilk açılacak yer" anlamına gelen "Fatiha" Kur'an'ın birinci suresidir.Kur'an'ın hem
bir mukaddimesi hemde özeti gibidir. Fatiha suresi ALLAH'ı (c.c) en belirgin nitelikleriyle tanıtmakta, insanı sağlam bir imanla O'na (c.c) yöneltmekte
ve söz konusu ilişkinin tek taraflı olarak kulun gayretiyle değil mutlaka ALLAH'ın (c.c) hidayet ve yardımıyla sağlanacağını vurgulamaktadır.

Bu manevi irtibat bir hadiste şöyle açıklanmaktadır: "Fatihayı okuyan kul,

'Alemlerin RABB'i olan ALLAH'a (c.c) hamd olsun' dediğinde ALLAH (c.c) 'Kulum bana hamd etti' der.

Kul, 'Rahman ve Rahimdir' deyince, 'Kulum beni övdü' der.

Kul, 'Hesap ve ceza gününün malikidir' deyince, 'Kulum beni yüceltti' der.

Kul, 'Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz' deyince, 'Bu benimle kulumun arasındadır, artık ne isterse olacaktır' der.

Kul,'Bizi doğru yola, kendilerine niğmet verdiklerinin yoluna ilet; gazaba uğrayanların ve sapıklarınkine değil' deyince, ALLAH (c.c),
'İşte bu yalnızca kulum içindir, istediği yerine gelecektir' der" [Müslim, Salat,38,40; Ebu Davud, Salat,138; Tirmizi, tefsir,2]

Fatiha suresi, konusunun önemi ve mana zenginliği bakımından Kur'an-ı Kerim'in en faziletli ve muhtevalı suresidir. Müslüman her okuyuşunda
ALLAH'la (c.c) manen irtibat kurmuş, ALLAH'a (c.c) karşı zikir, şükür ve hamd görevlerini ifa etmiş, dua ve niyazda bulunmuş olur.

-
http://sehadetevurgunum.yetkinforum.com

"Fatiha suresi ve mesajı"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "inşirah Suresi"
» "ihLas suresi tefsiri"