ŞehaDete Vurqunum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ŞehaDete Vurqunum

Boş sözLerLe DeğiL yürekten payLaşımLarımızLa Rabbimin kapınının önünDe Durupta her vuruşta ses qetirmeye YüreğimizDen yüreğinize kör qözLerin açıLmasına bir ayDınLık Kuran ve sünnet ışığınDa Hakkın sesi oLmaya qeLDik

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

KardeşLikLe iLgiLi hadisLer...

YazarMesaj
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe
Admin
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe

KardeşLikLe iLgiLi hadisLer... Empty
MesajKonu: KardeşLikLe iLgiLi hadisLer...   KardeşLikLe iLgiLi hadisLer... I_icon_minitimePerş. Eyl. 03, 2009 10:30 pm

::...KARDEŞLİK...::
İbn Ömer r.a dan Rasurullah s.a.v :
Müslüman müslümanın kardeşidir ona haksızlık etmez onu haksızlığa da bırakmaz.
Kim kardeşinin bir ihtiyacında bulunursa Allah da onun ihtiyacında bulunur.
Kim müslümanı bir üzüntü ve sıkıntıdan kurtarırsa Allah da onu kıyamet gününün üzüntü ve sıkıntılarından bir üzüntü ve sıkıntıdan kurtarır.
Kim müslümanı örterse Allah da onu kıyamet günü örter buyurmuştur.

Enes b. Malik r.a dan Rasurullah s.a.v:
Zalim olsun mazlum olsun kardeşine yardım et buyurdu ordakiler:
Ey Allahın rasulü şu mazlumu anladık ona yardım ederiz ama zalime nasıl olur da yardım edebiliriz? Dediler.
Ellerinin üzerinde tutarsın zulüm yapmaktan alı korsun buyurmuştur.
Enes r.a dan rasurullah s.a.v: Sizden biriniz kendisi için istediğini kardeşi içinde istemedikçe iman etmiş olamaz buyurmuştur.

Ebu Hureyre r.a rasurullah s.a.v şöyle buyurmuşken işittim demiştir:
Müslümanın Müslüman kardeşi üzerindeki hakkı beştir:
Selamı almak
Hasta ziyareti etmek
Cenazenin arkasından yürümek
Davete icabet etmek
Aksırına dua etmek buyurmuştur.

Ebu Musa r.a dan Hz. Peygamber s.a.v parmaklarını birbirine geçirdi:
Mümin mümine karşı birbirini baylayan bir yapı gibidir buyurdu.
Numan b. Beşir r.a rasurullah s.a.v: Birbirlerine merhamet şefkat ve sevgi konusunuda müminleri bir vucüt gibi görürsün. Vücudun bir organı rahatsız olursa diğer organlar uyumadan hararetle birbirlerini ona çağırırlar buyurdu demiştir.

Enes b. Malik r.a dan Rasurullah s.a.v: Birbirinize kızmayınız birbirinize hasetlik yapmayınız. Birbirinize arkanızı dönmeyiniz. Ey Allahın kulları kardeş olunuz. Hiçbir müslümana üç günden fazla kardeşine küsmesi helal olmaz buyurmuştur.
Ebu Eyyüb el-ensari r.a dan rasurullah s.a.v: Bir kimsenin kardeşine üç geceden fazla küs durması helal olmaz. Bu iki iki kişi karşılaşır birisi yüzünü şu tarafa öbürüsü bu tarafa döndürür ama bunların en iyisi selama başlayıp küslüğe son verendir buyurmuştur.
Ebu Berke r.a dan Rasurullah s.a.v şöyle demiştir: İki Müslüman kılıçlarıyla karşı karşıya gelirse öldüren de öldürülen de cehennemdedir. Ey Allahın rasulü öldüreni anladıkta öldürülen niye cehennemdedir? Dedim. O da karşısındakini öldürmeyi istiyordu da ondan buyurdu.
http://sehadetevurgunum.yetkinforum.com

KardeşLikLe iLgiLi hadisLer...
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "NamazDa Huşu ve HuDu' iLe iLgiLi HaDisLer"
» "Şeçme HaDisLer"
» Evlilik İle İlgili Ayetler...