ŞehaDete Vurqunum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ŞehaDete Vurqunum

Boş sözLerLe DeğiL yürekten payLaşımLarımızLa Rabbimin kapınının önünDe Durupta her vuruşta ses qetirmeye YüreğimizDen yüreğinize kör qözLerin açıLmasına bir ayDınLık Kuran ve sünnet ışığınDa Hakkın sesi oLmaya qeLDik

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

::…Tevhidi Bozan Durumlar…::

YazarMesaj
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe
Admin
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe

::…Tevhidi Bozan Durumlar…:: Empty
MesajKonu: ::…Tevhidi Bozan Durumlar…::   ::…Tevhidi Bozan Durumlar…:: I_icon_minitimePtsi Ekim 18, 2010 8:41 am

İnsan müslümanım dediği kelimei tevhidi söylediği halde cehalet ve düzenin ortamın cahili yapısından dolayı -Allah muhafaza etsin- şirke düşebilir. Günümüzde de sık görülen tevhidi bozan durumların en önemlileri şunlardır:
Allahtan başkasına emretme yasaklama helalve haram kılma kanun koyma ve hakimiyet hakkını verme gibi haller tevhidi bozar. Allahın koyduğu hükümleri ölçüleri bir tarafa bırakarak hakimiyeti herhangi bir şeye vermek bir mümin yapamayacağı şeydir. Bu konuda Allah kuranı kerimde şöyle buyuruyor:
“Hükm/egemenlik yalnız Allaha mahsustur. O sadece kendisine kul olmayı emretti. Dosdoğru din anc ak budur.” (Yusuf 40)
“Onlar Allahı bırakıp bilginlerini rahiplerini Meryemin oğlu mesihi rabler edindiler. Halbuki onlar da bir olan Allahtan başkasına ibadet etmekle emrolunmamışlardı. O bunların eş tutageldikleri her şeyden münezzehtir.” (Tevbe 31)
Allahtan ve rasulünden geldiği kesinlikle sabit olan haberin tümüne birden inanmamak. Kim kuranın hükümlerinden birini geçersiz sayıyor veya ona inanmıyorsa o kişi Allaha ortak koşmuş olur.
“Yoksa siz kitabın bir kısmına inanıp bir kısmını inkar mı ediyorsunuz? Sizden bunu yapanların cezası dünyada rezillikten başka bir şey değildir. Kıyamet günü ise en şiddetli azaba çarptırılacaktır. Allah yaptıklarınızdan gafil değildir.” (Bakara 85)
Kafirleri dost tanıyıp Müslümanları sevmemek.
“Ey iman edenler! Yahudilerle, Hıristiyanları dost edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostlarıdır. İçinizden kim onları dost edinirse o da onladandır.” (maide 51)
Allahın isim, sıfat ve fillerinden herhangi birini inkar etmek veya başkasını bu hususlarda ortak görmek onu gereği gibi tanımamaktır. Bunun sonucu olarak Allaha herhangi bir eksiklik izafe edilir ki bu da tevhidi bozar.
“En güzel isimler Allahındır. O halde Allaha bu isimlerle dua ediniz. Onun isimlerinde sapıklık edenleri terk edin. Yarın kıyamette onlar yaptıklarının cezasını çekeceklerdir.” (Araf 18)
İbadetin Allahtan başkasına yapmak. “Deki şüphesiz benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm yalnız alemlerin Rabbi olan Allah içindir.” (Enam 162)
Allahtan başkasına secde etmek Allahtan başkası adına kurban kesmek Allahtan başkasına dua etmek gibi fiiller tevhidi bozar.
Allahın indirdiği emirlerle hükmetmemek ve Allah ve rasulünün hükmünü kabul etmemek. Allahın hükümlerini bir tarafa bırakıp tagutların hükümlerini uygulamak ve onlara tabi olmak insanı tevhitten uzaklaştırır.
“Allahın indirdiği ile hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir.” (Maide 44)
Allahtan başkasına tevekkül etmek.
“Mümin iseniz Allaha tevekkül ediniz.” (Maide 23)
Allahtan başkasına Allahı sever gibi severek dost edinmek.
“Ümmetim adına en çok korktuğum şey Allaha şirk koşmaktır. Ancak benim söylediğim onların güneşe, aya, putlara tapmaları değildir. Benim korktuğum şirk Allah dışındaki şeylerin hoşnutluğunu gözetmeyerek ameller yapmak ve gizli şirktir.” (ibn Mace)
http://sehadetevurgunum.yetkinforum.com

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İmanı Bozan Haller
» ::...imanı bozan haLLer...::