ŞehaDete Vurqunum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ŞehaDete Vurqunum

Boş sözLerLe DeğiL yürekten payLaşımLarımızLa Rabbimin kapınının önünDe Durupta her vuruşta ses qetirmeye YüreğimizDen yüreğinize kör qözLerin açıLmasına bir ayDınLık Kuran ve sünnet ışığınDa Hakkın sesi oLmaya qeLDik

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

"Melekler Allah’a kulluk yapan kulları nasıl överler? "

YazarMesaj
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe
Admin
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe

"Melekler Allah’a kulluk yapan kulları nasıl överler? " Empty
MesajKonu: "Melekler Allah’a kulluk yapan kulları nasıl överler? "   "Melekler Allah’a kulluk yapan kulları nasıl överler? " I_icon_minitimePerş. Ekim 28, 2010 9:45 am

Ebû Saîd ve Ebû Hüreyre (ranhüma)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir:
Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “İnsanların sevap ve günahlarını yazan meleklerden başka Allah’ın yeryüzünde dolaşan melekleri vardır ki Allah’ı hatırlayıp devamlı gündemde tutan toplulukları görünce aradığınıza koşun diye çağrışırlar ve hemen oraya gelerek dünya semasına kadar onları çepeçevre kuşatırlar Allah, o meleklere sorar: Kullarımı hangi hal üzere bıraktınız? Onlar da derler ki: Sana hamd ediyorlar seni en büyük olarak kabul ediyorlar ve seni daima gündemde tutuyorlar Allah: Beni gördüler mi buyurur Melekler: Hayır diye cevap verirler Allah: Beni görselerdi durumları nasıl olurdu? Melekler: Seni görmüş olsalardı Şüphesiz daha çok hamd ederler daha çok seni büyük kabul ederler ve daha çoğunlukla seni gündemde tutarlardı Allah: O kullarım neyi istiyorlar? Buyurur Melekler: Cenneti istiyorlar derler Allah: Cenneti gördüler mi? buyurur Melekler: Hayır derler Allah: Görmüş olsalardı durum nasıl olurdu? Buyurur Melekler: Cenneti görmüş olsalardı onu daha çok isterler ve hırslanırlardı, derler Allah: Hangi şeyden sığınıyorlar? Der Melekler: Cehennem’den derler Allah: Cehennemi gördüler mi? buyurur Melekler: Hayır derler Allah: görselerdi durum nasıl olurdu? der Melekler: Cehennemi görselerdi elbette ondan daha çok kaçarlar ondan daha çok korkarlar ve ondan daha çok Allah’a sığınırlardı, derler Allah: Sizler şâhid olunuz ki ben onları bağışladım Melekler: O toplum içinde isteyerek oraya gelmeyen fakat bir ihtiyaç için orada bulunan günahkar kimseler de vardır, derler Allah: Onlar öyle bir topluluktur ki onların yanında bulunanlar affedilmekten mahrum bırakılmazlar” (Buhârî, Deavat: 27; Müslim, Zikr: 17)

ž Tirmizî: Bu hadis hasen sahihtir Ebû Hüreyre’den değişik şekillerde de rivâyet edilmiştir
http://sehadetevurgunum.yetkinforum.com

"Melekler Allah’a kulluk yapan kulları nasıl överler? "
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» "Şeytanın kuLLarı/ALLahın kuLLarı"
» "Allah İçin Sevmek ve Allah İçin Buğz Etmek"
» "ErkekLere mi kuLLuk yapıyosun yoksa ALLaha mı?"
» "Başörtüsünü bir sancak gibi yapan Eliftiniz"
» "isLama NasıL qiriLir?"