ŞehaDete Vurqunum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ŞehaDete Vurqunum

Boş sözLerLe DeğiL yürekten payLaşımLarımızLa Rabbimin kapınının önünDe Durupta her vuruşta ses qetirmeye YüreğimizDen yüreğinize kör qözLerin açıLmasına bir ayDınLık Kuran ve sünnet ışığınDa Hakkın sesi oLmaya qeLDik

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

"MesciD aDabı"

YazarMesaj
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe
Admin
ŞehaDete Vurqunm MücahiDe

"MesciD aDabı" Empty
MesajKonu: "MesciD aDabı"   "MesciD aDabı" I_icon_minitimeSalı Ekim 19, 2010 3:28 pm

MESCİT ADABI
1-)Mescide girerken dua etmek.

İbn Abbas şöyle anlattı:Rasurullah s.a.v namaza çıktığı zaman şöyle derdi: Allahım kalbimi nurlandır dilimi nurlandır kulağımı nurlandır gözümü nurlandır önümü nurlandır arkamı nurlandır üstümü nurlandır altımı nurlandır Allahım bana nur ver. (buhari-muslim)
2-)Namaza sükünet ve vakar içinde gitmek.
Peygamber s.a.v şöyle buyurdu: Namaza kamet getirildiği zaman koşarak gelmeyin yürüyerek ve sükünet içinde gelin.Yetiştiğinizi kılın yetişmediğinizi tamamlayın. (buhari-muslim)
3-)Mescide girerken ve çıkarken dua etmek.
Mescide giren kimsenin önce sağ ayağını atması sonra Peygambere salavat getirmesi müstehaptır.Allahım rahmetinin kapılarını bana ac.Dışarı çıkarken ise önce sol ayağını atar Rasurullaha s.a.v salavat getirir ve şöyle der:Allahım senin fazlından isterim. (muslim)
4-)mescide girince tahiyyetul-mescit namazını eda etmek müstehaptır.
Peygamber s.a.v şöyle buyurmuştur: Biriniz mescide girdiği zaman iki rekat namaz kılmadan oturmasın. (buhari-muslim)
5-)Mescitte alış-veriş yapmak ve kayıp ilenı yapmak-yapıştırmak yasaktır.
Çünkü Rasurullah s.a.v şöyle buyurmuştur: Mescitte alış-veriş yapan birisini gördüğünüz zaman ona Allah sana ticarette kazanç nasip etmesin diyiniz.Yitiğini arayan birisini gördüğünüz zaman ona Allah sana yitiğini geri göndermesin deyiniz. (tirmizi)
6-)Soğan sarımsak yiyen veya kötü kokulu olan kimsenin mescitte bulunması yasaktır.
Çünkü Rasurullah s.a.v şöyle buyurmuştur: Kim sağan sarımsak ve (çiğ) pırasa yerse bizim mescitlerimize yaklaşmasın.Çünkü ademoğlunun rahatsız olduğu şeyden meleklerde rahatsız olur. (muslim)
7-)Ezan okuduktan sonra mescitten dışarı çıkmak yasaktır.
Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: Müezzin ezanı okuduğu zaman namazı kılıncaya kadar kimse mescitten çıkmasın. (beyhaki)
8-)Namaz kılanın önünden geçilmez namaz kılan kişinin kendisi için bir sütre edinmesi müstehaptır.Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:Namaz kılanın önünden geçen kimse üzerine
ne kadar günah aldığını bilse onun önünden geçmektense kırk yıl durmayı daha hayırlı bulur. (buhari-muslim)
9-)Mescitleri yol olarak kullanmamalıdır.
peygember efendimiz şöyle buyurmuştur: Mescitleri yol edinmeyin onlar ancak zikir veya namaz içindir. (taberani)
10-)Mescitte sesi yükseltmemeli ve namaz kılanlar rahatsız edilmemelidir.
11-)Kadın mescide giderken güzel koku sürmemeli ve süslenmemeli-makyaj yapmamalıdır.

Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur: Ey kadınlar! Sizden biriniz mescide geldiği zaman koku sürmesin. (muslim)
12-)Cünüpler hayızlı ve nifaslı kadınlar mescitte kalmamalıdırlar.
Allahu Teala şöyle buyurmuştur: Yolcu olan müstesna cünüp iken namaza yaklaşmayın. (nisa 43)
Aişe den r.a rivayet ettiğine göre rasurullah s.a.v şöyle buyurmuştur: Bana mescitten bir seccade ver Aişe: Ben adetliyim dedi. Şöyle buyurdu: Senin adetli olman elimde deyildir. (muslim)
http://sehadetevurgunum.yetkinforum.com

"MesciD aDabı"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Mescid-i Aksa'yı gördüm düşümde ..
» Dua Adabı...
» "CihaD aDabı ve ahkamı"